bakırköy escort
Siyaset

Bakanlık ‘linci’ savundu

“CHP’nin Çubuk Raporundaki İddialara İlişkin Gerçekler” başlıklı raporda, yaşananlar anlatılırken “saldırı” ifadesi yerine “protesto olayları” denildi. Yaşananlardan tamamen CHP lideri ve korumaları suçlanırken, olayın önceden “planlanan provokasyon” olmadığı savunuldu.

İçişleri Bakanlığı tarafında hazırlanan 55 sayfalık raporda, saldırıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında “olaylara karıştığı değerlendirilen 90 şahıs hakkında inceleme yapıldığı, 11 kişinin kimlik tespit çalışmalarına devam edildiği belirtildi. Raporda, “Toplam 101 şahısla ilgili adli soruşturma halen devam etmektedir” denildi. CHP’nin raporunda saldırıya müdahale edilirken biber gazı kullanılmamasının eleştirilmesine karşılık, İçişleri Bakanlığı, “Biber gazı, açık alanda hava hareketiyle birlikte arzu edilmeyen alanlara da yayılan bir maddedir. Şehit cenaze töreni yapılmakta olan bir mahallede topluluğun dağıtılması için biber gazı kullanılması uygun görülmemiştir. Muhtemelen Kemal Kılıçdaroğlu da böyle bir uygulamaya arzu etmeyecektir” değerlendirmesini yaptı. Çubuk İlçe Jandarma Komutanının olaylardan önce planlandığı üzere, şark görevine tayin edildiği öne sürülen raporda, “CHP, bu komutanı şikayet etmiş olup, hakkında halen adli tahkikat yürütülmektedir. CHP’nin, bu personelin tayinini gündeme getirerek neyi amaçladığı anlaşılamamaktadır” ifadesi kullanıldı.

RAPORDAKİ TESPİTLER

Raporun sonuç kısmında, şu iddialarda bulunuldu:

-Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti, Akkuzulu’daki şehit cenaze törenine katılma kararı verirken “kimseye haber verilmeksizin son anda törene katılmışlardır. Mülki makamlar ile bölgenin güvenliğinden sorumlu jandarma komutanlıkları önceden haberdar olmadıklarından bu katılım için zamanında risk değerlendirmesi ve buna uygun kuvvet planlaması yapamamışlardır.

-Olayla ilgili çalışmalar yapılmış, olayda önceden planlanan provokasyon olduğu yönündeki iddialara dayanak teşkil edecek hiçbir emare bulunmamaktadır.

-Tasvip edilmesi mümkün olmayan üzücü olayın engellenmesi adına tüm kurumlar ve kamu görevlileri ellerinden gelen tüm imkan ve çabayı kullanmış olmalarına rağmen, yaşanan olaylar çarpıtılarak yeni bir senaryo yaratılarak çok sayıda vatandaş ve kamu görevlisi suç örgütü mensubu gibi gösterilmeye çalışılmıştır

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı