bakırköy escort
İş

Çelik Burunlu İş Ayakkabısı Nedir? Nerden Alınır? Neden Önemlidir?

Çelik Burunlu İş Ayakkabısı ve Satıcıları

Çelik Burunlu İş Ayakkabısı

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunları gereğince bazı çalışma alanlarında çelik burunlu iş ayakkabısı giymek zorunlu hale getirilmiştir. Çelik burunlu iş ayakkabısının giyilmesi gereken çalışma alanları arasında yol çalışma sahaları, inşaat alanları, demir ve çelik üretim fabrikaları, taş ocakları, taşıma ve depolama alanları gibi ağır yük taşınan tehlikeli işlerde giyilmesi zorunludur. Çelik burunlu iş ayakkabıları özel olarak üretilmektedir.

Bu ayakkabıların amacı ise çalışma alanlarında ayak üzerine düşmelerde veya iş makinelerinin ayağın üzerinden geçmesi gibi durumlarda ayaklara zarar gelmemesidir. Çelik burunlu iş ayakkabılarını her ayakkabıcıda bulmak mümkün değildir. Çelik burunlu iş ayakkabılarını ancak iş elbiseleri satıcılarından temin edilmektedir.

Çelik Burunlu İş Ayakkabısı Özellikleri

Özel olarak üretilen çelik burunlu iş ayakkabısı iş kazalarında en fazla zarar görme oranına sahip ayakların korunmasını sağlamaktadır. Çelik burunlu iş ayakkabıları su geçirmez, ısıya dayanıklıdır, yüksek ağırlıklara dirençlidir, sivri ve delici cisimlerden etkilenmez ve vücutta bulunan statik elektrik enerjisinin atılmasında yardımcı olur.

Çelik burunlu iş ayakkabıları erimiş metal, kimyasal ve sıvıların ayakla temas etmesini önlemektedir. Çelik burunlu iş ayakkabıları kalite standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Çelik burunlu iş ayakkabıları günlük yaşamda kullanıma uygun olamasa da çalışma alanlarında ayakların rahat etmesini sağlar ve çalışanların hareket sınırlarında kısıtlama yaratmaz.

Neden Çelik Burunlu İş Ayakkabısı Giymelisiniz?

İş kazaları istatistiklerinde en fazla zarar gören yerler arasında %35 gibi bir ortalama ile ayaklar gelmektedir. Üretim ve depolama gibi alanlarda büyük ağırlıklarda yükler taşınmaktadır. Taşıma sırasında kayma, düşme ve devrilme gibi durumların yaşanmasında en fazla ayaklar ezilme tehlikesiyle karşı karşıya gelmektedir. Çelik burunlu iş ayakkabısı bu durumlarda ayağın ve parmakların üzerinde bir kafes oluşturarak ezilmeleri önlemektedir.

Demir çelik fabrikalarında, taş ocağı, mermer veya benzeri ağır üretim yapılan alanlarda çelik burunlu iş ayakkabıları ezilme ve erimiş metallerin ayağa zarar vermesini önemli ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Çelik burunlu iş ayakkabıları taban yapısıyla da kayma, elektrik akımı ve su geçirmez yapısı ile iş kazalarını önlemektedir.

Kaynak
Özkan İş Güvenliği - Çelik Burunlu İş Ayakkabısı
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı