bakırköy escort
Tüm Haberler

Pleksi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Polin Yapı ile Pleksi Hakkında Bilgiler

Pleksi nedir? Nerelerde kullanılır?

Akrilik olarak bilinen malzemeye aslında PMMA olarak kısaltılan polimetil metakrilat denir. Pleksiglas, bu malzeme ile eşanlamlı hale gelen ticari bir isimdir ancak özellikle akrilik olarak bilinir. Ne derseniz deyin, tüm bu isimler PMMA’nın en önemli uygulamasına bir ipucu verir, yani cam yerine kullanılabiliyor olması. Peki akrilik / pleksi nasıl yapılır?

Akrilik / Pleksi Üretimi

PMMA’nın hammaddeleri özellikle sağlıklı maddeler değildir: aseton, metanol, hidrojen siyanür ve sülfürik asit. Son ikisi, özellikle oldukça zehirlidir. Son ürün tamamen zararsız, ancak çok yönlü bir plastiktir.

Polimerizasyon, farklı özelliklere sahip yeni bir madde oluşturmak için iki veya daha fazla maddenin birleştirilmesidir. Polimerizasyonu bir TV setinin üretimi ile karşılaştırın: cam, bakır, metal ve diğer bazı maddeleri birleştirirsiniz ve bir saat sonra televizyon haline gelir. Tüm ayrı maddeler hala mevcuttur, ancak son ürün tamamen farklıdır. PMMA üretimi, metil alkol ile reaksiyona giren metakrilik asit ile başlar. Bu metil metakrilat oluşturur.

Nerelerde Kullanılır? (Çok Yönlülük)

Yine de, keşfinden sonra, PMMA için ticari bir uygulamanın tasarlanması sekiz yıldan uzun sürmüştür. Amerikalı bir kimya şirketi, geleneksel camın yerine “Pleksiglas” ürününü tanıttı. Pleksiglas levha daha yüksek ışık geçirgenliğine, daha yüksek darbe direncine (30x) sahiptir ve camdan daha kolay işlenir. Akrilik levha ayrıca karmaşık şekillere kalıplanabilir. Isıtma onu esnek hale getirir ve olasılıklar neredeyse sınırsızdır; ve en önemlisi, camdan çok daha hafiftir.

Yangın Güvenliği ve Akrilik

Son 90 yılda akrilik, dünyanın birçok yerinde camın yerini aldı. Avantajları çoktur, ancak akrilik güvenlik camı olarak kullanılamaz. Bunun iki ana nedeni vardır: yanıcıdır ve kırılabilir. Çok fazla güç ve çaba gerektirir, ancak akriliğin kırılması mümkündür. Buna ek olarak, 450 ° C’nin üzerinde PMMA tamamen zararsız karbondioksit ve suyu yakar. Muazzam darbe direncinin gerekli olduğu uygulamalar için polikarbonat kullanılır.

Kaynak
Pleksi
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı